Search
Close this search box.
ازمایش کراتینین خون

آزمایش کراتینین خون چه چیزی را نشان می‌دهد؟

آزمایشگاه کراتینین خون چیست و چرا باید انجام شود؟ همانطور که می‌دانید، کراتینین یک ماده زائد است که در اثر کارکرد های تار های عضلانی به داخل خون ترشح می‌شود و کلیه موظف است تا این مورد را از خون بگیرد و از طریق ادرار دفع کند. حال با این تفاسیر متوجه شدید که اگر سطح کراتینین خون بالاتر از اندازه نرمال باشد، یعنی کلیه های شما به درستی کار نمی‌کند. در این مقاله اطلاعات کلی و جامعی در مورد آزمایش کراتینین خون کسب کنید و بدانید که باید برای انجام آن ناشتا مراجعه کنید یا خیر.

آزمایش کراتینین خون چیست؟

آزمایش کراتینین، یکی از مهمترین آزمایشات بیوشیمیایی است که برای اندازه ‌گیری میزان کراتینین در خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. کراتینین یک متابولیت عضلانی است که در نتیجه فعالیت عضلات تولید می‌شود و سپس توسط کلیه‌ها از بدن دفع می‌گردد. افزایش سطح کراتینین در خون، معمولاً نشانگر کاهش عملکرد کلیه‌ها است.

تست کراتینین

آزمایش کراتینین خون در بارداری

در دوران بارداری، آزمایش کراتینین خون برای بررسی عملکرد کلیه در مادران باردار استفاده می‌شود. در واقع، کلیه‌های باردار به دلیل بار بیشتر بر آنها و تغییرات هورمونی در دوران بارداری، با یک فشار بیشتر و تحمل بیشتر مواجه هستند.

در بارداری، سطح کراتینین خون ممکن است تغییر کند و در برخی از موارد، افزایش آن به علت دسترسی کمتر به آزمایش‌های تصویری و ایمنی برای بررسی عملکرد کلیه، نگرانی‌هایی را در مادران باردار و پزشکانشان ایجاد کند. به عنوان مثال، در دوران بارداری، حجم خون داخل بدن که توسط کلیه‌ها پالایش می‌شود، افزایش می‌یابد و این باعث افزایش سطح کراتینین خون می‌شود.

بنابراین، برای تفسیر نتایج آزمایش کراتینین خون در بارداری، باید با توجه به سن بارداری و هفته‌های بارداری، به معیارهای خاص توجه شود.

آزمایش کراتینین خون در منزل

برخی افراد میانسال که نیاز است تا آزمایش کراتینین انجام دهند، ممکن است دچار ناتوانی هایی باشند که مراجعه به آزمایشگاه برایشان سخت و دشوار باشد. این بیماران می‌توانند از خدمات نمونه گیری در منزل آزمایشگاه سیمرغ استفاده کنید و این تست را در منزل انجام دهید. نتایج تست کراتینین با نمونه گیری در منزل دقیقا مطابق با آزمایش حضوری از دقت فوق العاده برخوردار است و مشکلی در نتیجه به وجود نمی‌آورد.

آزمایش کراتینین چه کاربردی دارد؟

با انجام آزمایش کراتینین، پزشکان می‌توانند به بررسی عملکرد کلیه‌ها، تشخیص و پیش ‌بینی بیماری‌های کلیه، اختلالات ادراری و دیگر مشکلاتی که ممکن است با کلیه‌ها مرتبط باشند، بپردازد و سایر پیگیری و اقدامات لازم را به انجام برساند. همچنین، اندازه‌ گیری سطح کراتینین در خون، برای پایش و تعیین اثربخشی درمان بیماری‌ های کلیه نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر این، سطح کراتینین در خون می‌تواند تحت تأثیر عواملی مانند سن، جنسیت، وزن بدن، قد، فعالیت جسمانی و مصرف داروهای خاص قرار بگیرد و مشکلاتی را برای اندام داخلی یعنی همان کلیه و سایر بخش ها نیز به وجود آورد. به عنوان مثال، افزایش طولانی مدت سطح کراتینین در خون نشان دهنده آسیب‌های دائمی بر روی کلیه‌ها می‌باشد، در حالی که افزایش سریع آن نشان دهنده مشکلاتی مانند عفونت کلیه، سنگ کلیه، آسیب به سلول‌های کلیه و یا خونریزی میباشد.

بنابراین دانستید که، آزمایش کراتینین یکی از مهمترین آزمایشات بیوشیمیایی است که برای بررسی عملکرد کلیه‌ها و تشخیص بیماری‌های مرتبط با آنها، به کار می‌رود. برای اینکه یک آزمایش کراتینین با نتیجه معتبر داشته باشید، حتما بهترین آزمایشگاه در تهران را برای خود برگزینید تا علاوه بر وجود پزشکان خبره و راهنمایی در زمینه تفسیر نتایج، جواب آزمایش دقیقی را هم در اختیارتان قرار دهد.

چه افرادی باید آزمایش کراتینین انجام دهند؟

افرادی که باید از آزمایش کراتینین خون استفاده کنند، عبارتند از:

1. اشخاصی که دچار علائم اختلال کلیه برای مدت زمان تقریبا طولانی مانند درد کمر، تورم در پاها، کاهش تعداد ادرار، خونریزی در ادرار و یا فشار خون بالا هستند.

2. افرادی که دارای عوامل خطری برای بیماری کلیه هستند، از جمله دیابت، فشار خون بالا، اضافه وزن، سن بالای 60 سال، مصرف داروهایی که ممکن است بر روی کلیه تأثیر بگذارند و یا سابقه خانوادگی با بیماری کلیه.

3. بیمارانی که برای پایش و تعیین اثربخشی درمان مشکلات و اختلالات کلیه در حال درمان هستند.

4. افرادی که برای انجام آزمایشات دیگر، نیاز دارند تا عملکرد کلیه آن ها بررسی شود.

5. اشخاصی که باید تحت جراحی های مربوط به کلیه قرار بگیرند.

اگر شما در یکی از گروه‌های فوق قرار دارید، پزشک حتما آزمایش کراتینین خون را تجویز خواهد کرد. در ضمن، حتی شاید نیاز باشد تا به طور همزمان تست های دیگری نیز انجام دهید.

آزمایش کراتینین خون برای چه سنی مناسب است؟

آزمایش کراتینین خون برای تمامی افراد با هر سنی که نیاز به بررسی عملکرد کلیه‌های خود دارند، مناسب است. با این حال، باید توجه داشت که سطح کراتینین خون ممکن است با سن تغییر کند. در واقع، با رشد سن، حجم عضلات بدن و عملکرد کلیه‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین، معیارهای مورد استفاده برای تعیین عملکرد کلیه در بزرگسالان با کودکان متفاوت است.

برای آزمایش کراتینین خون باید ناشتا باشیم؟

یکی از مشکلات بزرگ افراد قبل از انجام دادن انواع آزمایشات این است که چند ساعت قبل از هر یک باید ناشتا باشند؟ اکنون چند ساعت قبل از انجام آزمایش کراتینین باید ناشتا بود؟ شما باید 8 الی 12 ساعت قبل از نمونه گیری آزمایش کراتینین ناشتا باشید و غذا میل نکنید. گاهی برای برخی افراد این ناشتایی نیاز نیست که در این صورت حتما پزشک به شما اعلام خواهد کرد.

تفسیر آزمایش کراتینین خون

تفسیر آزمایش کراتینین خون بر عهده پزشک می‌باشد اما به طور خلاصه باید بیان کنیم که سطح نرمال کراتینین در مردان رده سنی 18 الی 60 سال باید حدود 0/9 الی 1.3  میلی گرم در دسی لیتر و در خانم های این رده سنی باید حدود 0/6 تا 1/1 باشد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *