Search
Close this search box.
ازمایش پروتئین سی 3

آزمایش پروتئین c3

آزمایش پروتئین c3 چیست؟ آزمایش پروتئین c3 چه زمانی انجام می‌شود؟ این آزمایش که با توجه به اسم آن برای بررسی و سنجش میزان پروتئین بدن که نقش مهمی در سیستم ایمنی انسان دارد انجام می گردد. در این مقاله قصد داریم در خصوص این آزمایش و سوالاتی که مرتبط با پیرامون آن پیش می‌آید، اطلاعاتی را خدمتتان ارائه کنیم.

آزمایش پروتئین c3 چیست؟

آزمایش پروتئین c3 برای اندازه‌گیری میزان پروتئین c3 که یکی از مهم‌ترین و فراوان‌ترین پروتئین‌های سیستم کمپلمان است انجام می‌شود. سیستم کمپلمان بخش مهمی از سیستم ایمنی است و بدن را در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. این سیستم به همراه پروتئین‌هایی که در آن حضور دارند به خصوص پروتئین c3 نقش مهمی در ایجاد آنتی بادی، حذف سلول‌های مرده و مواد زائد، شناسایی و از بین بردن ویروس‌ها، میکروب‌ها و باکتری‌ها  دارد. از این رو زمانی که بیمار از نظر سیستم ایمنی دچار مشکل باشد پزشک برای تشخیص بهتر این آزمایش را تجویز می‌کند.

آزمایش پروتئین سی 3

آزمایش پروتئین c3 چه زمانی انجام می‌شود؟

همانطور که اشاره کردیم پروتئین c3 نقش مهمی برای سیستم ایمنی بدن دارد و زمانی که سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود یا پزشک با مشاهده علائمی به وجود بیماری‌های خود ایمنی یا عفونی شک می‌کند، این آزمایش را تجویز می‌کند. برخی از این علائم از قرار زیر است:

 • عفونت‌هایی که منشاء آن باکتری‌ها هستند
 • داشتن علائم بیماری خود ایمنی
 • کنترل و درمان بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید
 • عفونت‌های قارچی
 • تشخیص ادم عروقی(آنژیوادم)

چه تست های دیگری همراه با آزمایش c3 لازم است؟

پزشک با توجه به شرایط بیمار ممکن است به همراه آزمایش c3، تست‌های دیگری نیز از شما بخواهد تا بتواند تشخیص بهتری از وضعیت بیمار خود داشته باشد. حتی ممکن است برای کل سیستم کمپلمان آزمایش را تجویز کند. سیستم کمپلمان دارای 9 جزء است که به ترتیب از c1 تا c9 را شامل می‌شود. این آزمایش به آزمایش CH50 نیز شناخته شده است.

مواردی که اصولا پزشک شما به احتمال زیاد به همراه آزمایش خون c3 تجویز می‌کند شامل موارد زیر است:

 •  آزمایش c4
 •  آزمایش‌های مربوط به اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌های خون
 • آزمایش مربوط به  مقدار رسوب گلبول‌های قرمز یا همان ESR

آزمایش پروتئین c3 چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آزمایش خون c3 باید ابتدا به صورت حضوری یا آنلاین از آزمایشگاه وقت بگیرید. سپس برای انجام آزمایش در آزمایشگاه حاضر شوید تا پرسنل آزمایشگاه از ورید بازو یا پشت دست شما نمونه خون تهیه کنند. با بررسی نمونه خون، میزان پروتئین c3 مشخص می‌شود.  

بیشتر بخوانید: آزمایش آنزیم های کبدی

علت بالا بودن مقدار پروتئین c3

بالا بودن مقدار پروتئین c3 از حد نرمال آن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکلاتی در بدن باشد که از جمله این مشکلات می‌توان به وجود سرطان، عفونت‌های ویروسی، سندروم متابولیک، بیماری قلبی، دیابت و موارد دیگری اشاره کرد. البته برای تایید وجود این بیماری‌ها باید آزمایشات دیگری نیز انجام شود و صرفا با آزمایش c3 نمی‌توان با قطعیت به این نتیجه رسید.

پایین بودن c3 چه چیزی را نشان می‌دهد؟

گاهی اوقات نتایج آزمایش خون c3 نشان دهنده پایین بودن میزان پروتئین c3 است. پایین بودن میزان c3 در سیستم کمپلمان ممکن است ارثی یا اکتسابی باشد. اگر سیستم کمپلمان در کل نرمال است و فقط سطح C3 پایین است یعنی ارثی است ولی اگر سایر اجزا نیز سطح پایینی را نشان می‌دهند ممکن است به خاطر بیماری باشد. اصولا سطح c3 در شرایط زیر پایین‌تر از سطح نرمال است:

 • عفونت‌هایی که منشاء باکتریایی، قارچی یا انگلی دارد
 • بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید
 • بیماری‌های مربوط به کلیه
 • کمبود ارثی
 • سیروز کبدی
 • سوء تغذیه
 • هپاتیت

البته ممکن است به علت بررسی‌های نادرست آزمایشگاهی نتایج بدست آمده اشتباه باشد.

انجام آزمایش c3 در آزمایشگاه سیمرغ

شما عزیزان می‌توانید در صورت نیاز به انجام آزمایش c3 به آزمایشگاه سیمرغ مراجعه کنید. آزمایشگاه سیمرغ با چندین سال سابقه درخشان در زمینه انواع تست‎‌ها از جمله آزمایش c3 توانسته موفقیت‌های زیادی در زمینه تشخیص بیماری‌ها بدست آورد. از جمله ویژگی‌های خوبی که این آزمایشگاه دارد این است که اگر امکان حضور در آزمایشگاه را نداشته باشید نمونه‌گیری در منزل یا محل کار شما انجام می‌شود و در سریع‌ترین زمان ممکن نتایج آزمایش در دسترس شما قرار می‌گیرد. کیفیت انجام آزمایشات به علت استفاده از تجهیزات پیشرفته، بسیار بالاست و میزان خطا در نتایج بسیار پایین است. همچنین برای مسافران پرواز خارجی جواب آزمایش با فرمت لاتین و QR انجام می‌شود.

نتیجه‌گیری

آزمایش پروتئین c3 یکی از آزمایش‌های مهم برای تشخیص بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی بدن است و نتایج آن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وضعیت سیستم ایمنی بدن بیمار باشد. این آزمایش هر چه دقیق‌تر و به موقع انجام شود می‌تواند در تشخیص و کنترل بیماری‌های مربوط به بالا یا پایین بودن c3 کمک بزرگی کند. برای اینکه بتوانید آزمایش پروتئین c3 را با دقت بالا انجام دهید ما به شما آزمایشگاه سیمرغ را پیشنهاد می‌کنیم. 

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *