Search
Close this search box.

آزمایش طب کار سازمان ها در بدو استخدام

آزمایش طب کار سازمان چیست؟ شما با این نوع آزمایش های پرسنلی آشنایی دارید؟ همانطور که از نامش پیداست این آزمایش ها قبل از استخدام پرسنل توسط سازمان ها و ادارات، باید انجام شود. این مورد از قوانین سازمان بیمه ها می‌باشد که باید از میزان بیماری یا سلامت پرسنل آگاهی داشته باشد. آزمایش طب کار در برخی آزمایشگاه های مجهز انجام می‌شود و باید بدانید که تمامی آزمایشگاه های شهر با سازمان و ادارات و شرکت ها همکاری ندارند، بنابراین قبل از اینکه برای انجام تست مراجعه کنید باید آزمایشگاه مرتبط با این موضوع را بیابید.

آزمایش طب کار چیست؟

طب کار به معنای بررسی سلامت کارکنان و پرسنل یک مجموعه و شرایط توانایی بدنی فرد برای کار و تمامی موارد مرتبط با محیط کار یا شغل فرد می‌باشد. این پردازش شامل شناسایی، ارزیابی، پیشگیری و کنترل بیماری در صورت وجود و صدمات ناشی و همچنین حفظ سلامت فرد است.

آزمایش پرسنل

گاهی فرد از قبل ورود به سازمان دارای مشکلاتی بوده که شرکت و بیمه باید در جریان آن قرار داشته باشند تا صدمات ناشی از بیماری قبلی از جانب محیط کار شناسایی نشود و یا نوع شغل انتخابی بر شرایط جسمی وی تاثیر منفی نگذارد. گاهی آزمایش طب کار نشان می‌دهد که فرد در بدو ورود دارای سلامت کامل است اما در محیط کار دچار ضرر ها و بیماری هایی شده است که رسیدگی لازم به عمل می‌آید. آزمایش بدو استخدام مطابق با قوانین سلامت کارکنان کشور بر عهده کارفرما است و نباید از آن چشم پوشی شود.

علت انجام آزمایش بدو استخدام چیست؟

تست پرسنلی برای بررسی سلامت جسمی، روحی و اجتماعی فرد قبل از استخدام مطابق با ماده 90 قانون بیمه تامین اجتماعی باید انجام گیرد. یکی از مزایای انجام آزمایش طب کار این است که فرد شاغل متوجه می‌شود که وی از قبل استخدام دچار مشکلاتی بوده و یا این مشکلات در اثر محیط کار ایجاد شده است. لازم به ذکر است که جدا از این شرایط مهم، ممکن است که فرد از نظر سلامت مشکل نداشته باشد و به عنوان مثال فقط یک الی چند نوع ویتامین از بدن خود کمبود داشته باشد که بتوان با مصرف ساده برخی دارو های مکمل و ویتامین این موضوع را بهبود بخشید. به طور کلی این نوع آزمایش ها به افراد کمک می‌کند تا بیماری یا اختلالات موجود را به موقع تشخیص دهند و فرصت پیگیری و بررسی لازم را داشته باشند.

آزمایشات طب کار بر اساس چه اهدافی هستند؟

  • تعیین وضعیت سلامت عمومی کارمندان
  • بدست آوری اطلاعات برای مقایسه با معاینات دوره ای
  • کاهش هزینه غرامت کارمندان
  • کاهش چشمگیر هزینه های درمان
  • کاهش ضرر های ناشی از کار

آزمایش طب کار برای تعیین محدودیت های شغلی

یکی از موارد مهمی که در آزمایش طب کار به آن اهمیت داده می‌شود، شرایط جسمانی فرد است که آیا این شخص به عنوان نیروی کار مناسب محیط و سختی کار شما هست یا خیر؟ آیا این پرسنل از نظر شرایط جسمانی می‌تواند برای سازمان شما مفید واقع شود یا خیر؟ این موضوع هم برای کارمندان و هم برای کارفرما بسیار اهمیت دارد و مزایای انجام این کار باید حتما در نظر گرفته شود.

با انجام این آزمایشات قبل از استخدام، گاهی افراد تازه متوجه شرایط خود می‌شوند و متوجه می‌شوند که این شغل برایشان مناسب نیست. یا به طور کلی موقعیت فرد قبل از استخدام برای سازمان و محل کار مشخص می‌شود. این ارزیابی ها معمولا باید سالانه انجام گیرد تا مقایسه معاینات دوره ای و مقایسه سلامت شخص قابل انجام باشد.

آیا آزمایش طب کار باید برای کارمندان مهم باشد؟

بله این مسئله برای کارمندان باید دارای اهمیت باشد زیرا ممکن است که دارای سلامت جسمانی و عضلانی مناسب باشند اما در محیط کار به یک ویروس یا بیماری یا سایر مشکلات دچار شوند. سازمان بیمه برای تقبل این مسائل باید حتما در جریان این موارد باشد که فرد به لحاظ سن و موقعیت شغلی و بیماری های زمینه ای و …. در چه موقعیتی قرار دارد. در این نوع آزمایشات، موارد بسیاری آزمایش قند خون، آزمایش بیماری های قلبی و کبدی و … انجام می‌شود.

کدام آزمایشگاه در تهران آزمایش طب کار انجام می‌دهد؟

آزمایشگاه تشخیصی پزشکی سیمرغ با بیش از چندین سال سابقه در زمینه انواع تست ها و آزمایشات مختلف، در زمینه انجام آزمایش های طب کار و تست سالانه پرسنل سازمان ها فعالیت داشته و دارای ایده های بسیار نوین در این زمینه است که موجب موفقیت های بسیاری در زمینه تشخیص سلامت شده است. آزمایشگاه سیمرغ واقع در میدان انقلاب تهران، آماده همکاری با سازمان ها بوده و شما به عنوان کارفرما می‌توانید برای تست دوره ای پرسنلی در اداره، کارخانه یا شرکت خود درخواست همکاری با این آزمایشگاه داشته باشید.

انواع ازمایشات طب کار

هزینه تست طب کار بر عهده چه کسی است؟

هزینه انجام این آزمایش باید توسط کارفرما تقبل شود و هر فرد قبل از استخدام باید این آزمایش ها را انجام دهد و اگر مشکلی وجود داشت، در پرونده درمانی وی به ثبت برسد. در شرایطی ممکن است که سازمان از شما بخواهد تا این آزمایش را به طور شخصی انجام دهید و سپس برای استخدام با نتیجه آن مراجعه کنید.

آزمایش طب کار شامل چه مواردی است؟

تست طب کار شامل موارد زیادی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم داشت:

آزمایش طب کار برای دوران بازنشستگی هم انجام می‌شود؟

پاسخ مثبت است زیرا این نوع آزمایشات برای پایش سلامت فردی به هنگام خروج از محیط کار و شروع دوران بازنشستگی اهمیت دارد. به طور کلی باید سلامت فرد یا عوارضی که به آن طی دوران کاری وارد شده است نیز مشخص شود.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
3 پاسخ
  1. سلام بنده ورزش میکنم و رشتم بدنسازیه و ی سری مکمل پروتیین و کراتین و ی چندتا قرص تقویت عضله و ریکواری بدن هست تو درم و درکنارش ی مکمل جنسینگ هست ک واس گرمی بدن و .. استفده میشه میخورم اگ واس تست برم ب مشگل نمیخوره ینی چیزی مثبت نمیشه یا مثلا جاییم رو مشکل دار نشون نمیده ازمایشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *