Search
Close this search box.
آزمایش سرطان پانکراس

آزمایش سرطان پانکراس

آزمایش سرطان پانکراس در چه زمانی و با چه علائمی برای فرد تجویز می‌شود؟ سرطان پانکراس یا لوزالمعده از جمله بیماری‌ هایی است که می‌تواند افراد زیادی را درگیر کند. اگر چه ممکن است این بیماری علائم ظاهری هم داشته باشد، اما معمولا برای تشخیص دقیق آن به آزمایشات و تست‌های مختلف نیاز خواهد بود، اما چه آزمایش‌هایی برای تشخیص سرطان پانکراس انجام می‌گیرند؟ در ادامه به طور مفصل به توضیح تمام این نوع تست‌ها خواهیم پرداخت.

آزمایش‌ تشخیص سرطان پانکراس

قبل از این که نسبت به انجام تست‌های مختلف اقدام کنید، پزشک در مورد سابقه شما و ارثی بودن سرطان در خانواده شما می‌پرسد. همچنین پزشک شما را معاینه خواهد کرد تا علائم سرطان پانکراس را مشاهده کند. سرطان لوز المعده گاهی اوقات می‌تواند باعث تورم کبد یا کیسه صفرا شود که پزشک ممکن است در طول معاینه آن را احساس کند. پوست و چشم شما نیز از نظر رنگ و زرد بودن بررسی می‌شود. اگر نتایج معاینه غیرطبیعی باشد، احتمالا پزشک آزمایش سرطان پانکراس دقیقی برای شما تجویز می‌کند.

سرطان پانکراس تست

آیا آزمایش خون به تشخیص سرطان لوز المعده کمک می‌کند؟

معمولا در درجه اول پزشک برای تشخیص سرطان پانکراس از آزمایش خون استفاده می‌کند. آزمایش خون می‌تواند اطلاعات زیادی راجع به بدن شما در اختیار پزشک قرار دهد. این آزمایش برای بررسی سطوح غیر طبیعی بیلی روبین و سایر فاکتورهای دیگر استفاده می‌شود. بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که ممکن است در افراد مبتلا به سرطان پانکراس به دلیل انسداد مجرای صفراوی مشترک توسط یک تومور به سطوح بالایی برسد.

آنتی ژن کربوهیدرات یک نشانگر تومور به حساب می‌آید. این ماده توسط تومور تولید می‌شود و در صورت وجود سرطان ممکن است میزان آن بالا باشد. این مواد معمولا در خون، ادرار و سایر مایعات بدن یافت می‌شوند. اگر چه برخی بیماران سطح آنتی ژن کربوهیدرات معمولی دارند، اما در برخی افراد دیگر این سطح بالا خواهد بود. سطوح CA19-9 اغلب با رشد یا گسترش سرطان بیشتر می‌شود. CA 19-9 نباید به عنوان تنها آزمایش سرطان پانکراس استفاده شود زیرا سطوح بالای CA 19-9 می‌تواند نشانه ای از بیماری‌های دیگر باشد.

آماده شدن نتایج سرطان پانکراس چقدر طول می‌کشد؟

برا دریافت نتایج آزمایش‌های تشخیص سرطان لوزالمعده ممکن است نیاز باشد تا چندین هفته منتظر بمانید. بعد از دریافت نتایج باید آن‌ها را نزد پزشک خود ببرید. او به شما توضیح خواهد داد که دریافت نتایج به چه معناست و آیا شما سرطان پانکراس دارید یا خیر.اگر نسبت به دریافت نتایج آزمایش سرطان پانکراس خود استرس دارید و نگران هستید، بهتر است که یک همراه کنار خود داشته باشید.

هزینه آزمایش سرطان لوز المعده چقدر است؟

با توجه به این که روش‌های مختلفی برای آزمایش تشخیص سرطان پانکراس وجود دارد، هزینه‌های متفاوتی هم خواهند داشت. سونوگرافی‌ها  و آزمایش خون از جمله کم هزینه ترین روش‌های تست سرطان پانکراس هستند. برای اطلاع از هزینه آزمایش پانکراس توسط بهترین آزمایشگاه در انقلاب تهران با شماره های تماس ارتباط بگیرید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *