Search
Close this search box.
تست خون حاملگی

برای آزمایش بارداری باید ناشتا باشیم؟

آزمایش خون بارداری برای تشخیص این مورد بسیار مطمئن، ارزان و سریع است. در اکثر مواقع، پزشک متخصص بعد از مثبت بودن نتیجه تست خانگی یا بیبی چک، به شما توصیه می کند تا برای اطمینان بیشتر، این آزمایش خون را نیز انجام دهید زیرا درصد خطا در تست های خانگی بسیار زیاد است. نتیجه این آزمایش نسبت به تست ادرار (بیبی چک) دقیق تر است. اکثر بانوان تصور می کنند برای انجام آزمایش بارداری باید ناشتا بود. حال سوال پیش می آید که آیا این تصور درست و صحیح است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا متوجه نکات مهم قبل از تست خون بارداری شوید.

آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا HCG  در خون را مورد اندازه گیری قرار می‌دهد. HCG  هورمونی است که در اثر بارداری و تشکیل جفت، به خون ترشح می شود. هورمون HCG  یک الی دو هفته بعد از بارداری قابل تشخیص است. میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان به سرعت در خون افزایش می یابد. به طوری که به طور مرتب، دو الی سه روز، میزان آن دو برابر می شود. شاید برای شما سوال پیش آید که تفاوت آزمایش خون بارداری با تست ادرار در بارداری چیست؟ در واقع تست ادرار با بیبی چک نیز وجود HCG را نشان می دهد، با این تفاوت که اعلام نتیجه آن به صورت مثبت یا منفی است. در صورتی که نتیجه آزمایش خون بارداری، به صورت یک عدد اعلام می شود که اگر بیش از یک عدد مشخص باشد، یعنی شما باردار هستید.

جدول عدد بتا در بارداری

هفته بعد از آخرین پریودعدد بتا بر حسب میلی لیتر خون
هفته دوم و سوم بارداری10-70
هفته سوم و چهارم بارداری10-750
هفته چهارم و پنجم بارداری200-7000
هفته پنجم و ششم بارداری200-32000
هفته ششم و هفتم بارداری4000-150000

بهترین زمان برای آزمایش خون بارداری

10 الی 12 روز بعد از لقاح (رابطه جنسی) و 1 الی 2 روز قبل از عقب افتادن عادت ماهانه بهترین زمان برای انجام تست بارداری، است. زیرا بدن فرد به اندکی زمان نیاز دارد تا سطح مناسبی از هورمون HCG قابل تشخیص را ایجاد کند. اگر این تست را زودتر از زمان گفته شده انجام دهید، ممکن است جواب تست منفی کاذب باشد.

لازم به ذکر است برای تست بارداری با بی بی چک باید این کار را 14 روز بعد از لقاح انجام دهید زیرا ممکن است قبل از این زمان میزان هورمون در ادرار هنوز کم باشد و نشان داه نشود که باردار هستید یا خیر. همچنین می توانید این تست را در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید، اما غلظت هورمون HCG در ساعت های ابتدایی روز بیشتر است و تشخیص حاملگی راحتتر صورت می گیرد. توجه داشته باشید که احتمال اعلام جواب منفی کاذب در اواخر روز بیشتر است. به طور کلی بهتر است این تست را در ساعت های اولیه صبح انجام دهید.

آزمایش خون بارداری

آزمایش خون بارداری چقدر دقیق است؟

نتیجه هیچ آزمایشی 100 درصد دقیق و بدون خطا نیست. میزان دقیق بودن آزمایش حاملگی در کمترین حالت 98% و در بیشترین و معمول ترین حالت 99% است. اگر جواب آزمایش فرد مثبت بود، پزشک برای مطمئن شدن از نتیجه و کاهش احتمال خطا، از فرد می خواهد در نوبت های بعدی آزمایش هایی نظیر تعیین گروه خونی، سایر تست ها را انجام دهد. تست های نام برده شده مربوط به سه ماهه اول بارداری است. مصرف سیگار و دخانیات بر دقت و نتیجه تست تاثیر خواهد داشت. به طور کلی اگر نتیجه آزمایش برایتان منفی شد ولی باز هم نشانه های بارداری را داشتید، یک هفته منتظر بمانید، سپس مجدد مراجعه کرده و آزمایش را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آزمایش هورمونی زنان چه کاربردی دارد؟

برای آزمایش خون بارداری باید ناشتا باشیم؟

برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که برای انجام این تست باید ناشتا بود. برخلاف باور عموم، برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. همانطور که گفتیم؛ در این نوع آزمایش خون، میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون اندازه گیری می شود، بنابراین ناشتا بودن یا نبودن تغییری در نتیجه آزمایش ایجاد نمی کند. به طور کلی انجام این تست نیاز به داشتن شرایط خاصی مثل قطع کردن داروها، آنتی بیوتیک ها و غیره نیست. بهتر است قبل از انجام این تست، سیگار و مشروبات الکلی مصرف نکرده باشید، زیرا بر نتیجه تست تاثیر می گذارد. اگر حداکثر یک هفته از موعد عادت ماهانه تان گذشته و علائم بارداری را دارید، می توانید برای اطمینان حاصل کردن به پزشک مراجعه کرده و تست بارداری را انجام دهید.

در تست های بارداری خانگی نیز نیازی به ناشتا بودن نیست، فقط کافیست تا شما از ادرار اولیه صبح این کار را انجام دهید زیرا این ادرار زمانی است که شما چندین ساعت ادرار خود را تخلیه نکردید و نتیجه تست بهتر نشان داده می‌شود. همچنین این مورد را به یاد داشته باشید که نباید قبل از تست بارداری با بی بی چک، مقدار آب زیاد بنوشید زیرا ادرار را بیش از اندازه رقیق می‌کند.

مقدار هزینه آزمایش خون بارداری چقدر است؟

آزمایش بارداری را می توان هم با نسخه و هم بدون نسخه پزشک انجام داد. به طور معمول هزینه آزمایش حاملگی خیلی زیاد نیست و بستگی دارد که فرد تحت پوشش بیمه باشد یا نباشد. برخی اوقات ممکن است پزشک در کنار آزمایش بارداری، تست هایی دیگری را نیز لحاظ نماید، در این صورت هزینه آزمایش ها نیز تغییر می کنند.

هزینه آزاد آزمایش خون بارداری با بیمه

به طور کلی هزینه تست حاملگی برای افرادی که تحت پوشش بیمه هستند، اندکی نسبت به دیگر افراد که این تست را با هزینه آزاد انجام می دهند، کمتر است. اگر تحت پوشش بیمه هستید، مقداری از هزینه توسط بیمه پرداخت خواهد شد. برای اطلاع پیدا کردن از هزینه های مصوب، می توانید با شماره های آزمایشگاه سیمرغ تماس بگیرید.

عدد آزمایش خون در بارداری مثبت چقدر است؟

جواب آزمایش خون بارداری با عدد نشان داده می شود که نشان دهنده میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا HCG   در خون است. اگر عدد نشان داده شده بیشتر از 25 باشد، جواب آزمایش فرد مثبت خواهد بود و او باردار است. اگر سطح هورمون HCG در خون کم باشد، عدد 5 یا کمتر از آن را نمایش داده می شود. هر چند خواندن جواب این آزمایش کار چندان سختی نیست، اما بهتر است برای مطمئن شدن از نتیجه، حتما به یک پزشک متخصص یا یک آزمایشگاه خوب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

آزمایش crp

هدف از انجام آزمایش CRP اندازه گیری سطح یک پروتئین

فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *