Search
Close this search box.
آزمایش سرطان تخمدان

آزمایش سرطان تخمدان و بهترین زمان تست

آزمایش سرطان تخمدان به چه شکل انجام می شود؟ برای بررسی سرطان تخمدان می‌توان سونوگرافی لگن انجام داد. در سونوگرافی ترانس واژینال، پروب در واژن قرار می‌گیرد و امواج به جای قرار دادن آن روی سطح شکم به سمت تخمدان‌ها هدایت می‌شوند. در واقع دو آزمایشی که اغلب علاوه بر معاینه کامل لگن برای غربالگری سرطان تخمدان استفاده می‌شود، سونوگرافی ترانس واژینال TVUS و آزمایش خون CA-125 است. آزمایش سرطان تخمدان به روش TVUS آزمایشی است که از امواج صوتی برای مشاهده رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها با قرار دادن یک میله اولتراسوند در واژن استفاده می‌کند.

آزمایش سرطان تخمدان چیست؟

 در طول آزمایش سرطان تخمدان، سطح مواد شیمیایی در خون اندازه گیری می‌شود که ارزیابی کیفیت عملکرد اندام‌های خاص و همچنین تشخیص ناهنجاری‌ها را ممکن می‌سازد. با این آزمایش، سطح لاکتات دهیدروژناز LDH  را می‌توان در زنان مبتلا به سرطان تخمدان اندازه‌گیری کرد.

معمولا ابتدا آزمایش خون و اسکن انجام می‌شود، اما آزمایشات دیگری اغلب برای تشخیص سرطان تخمدان مورد نیاز خواهد بود. ممکن است نیاز باشد که یک سونوگرافی انجام دهید تا ببینید آیا تغییراتی در تخمدان شما وجود دارد یا خیر. این کار ممکن است با استفاده از یک دستگاه اسکن به اندازه یک انگشت که در واژن شما قرار داده خواهد شد، انجام شود.

تست سرطان تخمدان

آزمایش سرطان تخمدان چه زمانی تجویز می‌شود؟

 زمانی که علائم این بیماری خود را نشان دهد، آزمایش کنسر تخمدان تجویز خواهد شد. غربالگری ممکن است شامل آزمایش خون برای CA 125 و سونوگرافی لگن باشد. علائم اصلی آشکار کننده سرطان تخمدان عبارتند از:

  •  احساس ناراحتی یا سنگینی در لگن پایین شکم
  • پریودهای نامنظم
  • یبوست، بی اشتهایی، نفخ، درد معده
  • مشکلات ادراری

این علائم اغلب به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و سپس طی چند هفته پیشرفت می‌کنند. فراموش نکنید که سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماری است.

بیشتربخوانید: آزمایش بدو استخدام

چه تست‌های دیگری همراه با آزمایش سرطان تخمدان لازم است؟

 هنگامی که پزشک مشکوک به وجود سرطان تخمدان باشد، آزمایشات مختلفی برای تأیید تشخیص انجام می‌شود:

  • سونوگرافی شکم یا از طریق پوست معده یا از طریق یک پروب کوچک که در واژن قرار داده خواهد شد.
  • اگر پزشک مشکوک شود که سرطان تخمدان قبلاً به اندام‌های مجاور حمله کرده است، ممکن است سی تی اسکن یا اسکن استخوان انجام دهد.
  • علاوه بر این، آزمایش خون برای اندازه گیری وجود مواد خاص یا همان نشانگرهای تومور انجام خواهد شد. در زمینه سرطان تخمدان، نشانگری به نام CA-125 به طور سیستماتیک جستجو می‌شود.
  • تشخیص نهایی سرطان تخمدان باید با بیوپسی برداشتن یک قطعه کوچک تومور برای بررسی زیر میکروسکوپ تایید شود. این بیوپسی می‌تواند از طریق بی حسی موضعی لاپاراسکوپی و یا در حین جراحی شکم لاپاراتومی انجام گیرد. اگر بیمار زیر 70 سال سن داشته باشد، تشخیص سرطان تخمدان منجر به مشاوره انکوژنتیک برای شناسایی عوامل ژنتیکی مستعد خانوادگی می‌شود.

آزمایش سرطان تخمدان چگونه انجام می‌شود؟

برای آزمایش کنسر تخمدان، معمولا ابتدا آزمایش خون و اسکن انجام می‌شود، اما آزمایشات دیگری اغلب برای تشخیص سرطان تخمدان مورد نیاز خواهد بود. ممکن است لازم باشد یک سونوگرافی انجام دهید تا ببینید آیا تغییراتی در تخمدان شما وجود دارد یا خیر. این کار می‌تواند با استفاده از یک دستگاه اسکن به اندازه یک انگشت که در واژن شما قرار داده شده است، انجام شود. در طول سونوگرافی، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از قسمت‌های بدن استفاده خواهد شد.

روند تشخیص سرطان تخمدان می‌تواند طولانی و دلهره آور به نظر برسد. اشکالی ندارد که نگران باشید، اما فراموش نکنید که سایر شرایط پزشکی می‌توانند علائمی مشابه سرطان تخمدان ایجاد کنند. برای تیم مراقبت‌های بهداشتی مهم است که قبل از تشخیص سرطان تخمدان، سایر علل احتمالی را رد کنند؛ به عبارت ساده‌تر، در صورتی که علائم را مشاهده کردید، ابتدا باید شرایط جسمی شما کامل بررسی شود چون امکان دارد اصلا سرطان تخمدان نداشته باشید. آزمایش سرطان تخمدان معمولاً برای رد یا تأیید تشخیص سرطان تخمدان استفاده می‌شوند. همچنین ممکن است پزشک آزمایش‌های دیگری را برای ارزیابی سلامت عمومی و کمک به برنامه‌ریزی درمان شما تجویز کند.

 انجام آزمایش سرطان تخمدان در آزمایشگاه سیمرغ

تست سرطان تخمدان در آزمایشگاه تشخیصی پزشکی سیمرغ نیز انجام خواهد شد. برای انجام تست سرطان تخمدان در بهترین آزمایشگاه در تهران با شماره ها ارتباط بگیرید یا حضوری مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *