هر آنچه از فیبروم رحم باید بدانید

هر آنچه از فیبروم رحم باید بدانید:

در حال حاضر بیماری های شایع در زنان در کشور ما رو به افزایش است، اما با این حال روش های مختلف درمانی برای برطرف کردن این عارضه نیز وجود دارد که می توانید از آن بهره مند شوید. بهترین راه برای تشخیص و کنترل بیماری، داشتن اطلاعات کافی نسبت به آن است که می توانید با آگاهی از علائم و نشانه های و انجام آزمایش و چکاپ های مرتب، نسبت به شرایط سلامتی بدن خود اطلاعات کافی را داشته باشید.

ما در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد تومور خوش خیم رحم، فیبروم رحمی در اختیار شما قرار هیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

تومور خوش خیم رحم (فیبروم):

فیبروم ها رشدهای غیرطبیعی بافت رحم زنان است.  بعضی اوقات این تومورها کاملاً بزرگ می شوند و باعث درد شدید شکم و پریود های طولانی و سنگین می شوند. در موارد دیگر ، آنها به هیچ وجه علائم و علائمی ایجاد نمی کنند. رشد به طور معمول خوش خیم یا غیر سرطانی است. فیبروم ها با نام های زیر نیز شناخته می شوند:

 • لیومیوم
 • میوما
 • میومای رحمی
 • فیبروم

طبق گفته های مؤسسه ملی بهداشت (NIH) ، حدود ۸۰ درصد از زنان تا سن ۵۰ سالگی از این بیماری برخوردار هستند.

علائم فیبروم رحم:

بیشتر زنان مبتلا به فیبروم هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. با این حال، برای بسیاری از زنان فیبروم های بزرگ و یا متعدد می تواند باعث علائم زیر شوند:

 • پریود سنگین یا طولانی
 • خونریزی بین دوره ها ماهانه
 • درد و فشار لگن
 • تکرر ادرار
 • کمر درد
 • درد هنگام مقاربت
 • مشکل در بارداری

 

علت قطعی فیبروم ناشناخته است، اما به نظر می رسد پیدایش و رشد آنها به استروژن مرتبط هستند. این ارتباط بین فیبروم و استروژن شناخته شده است زیرا تومورها هنگام استفاده از قرصهای ضدسرطانی حاوی استروژن رشد می کنند و در هنگام بارداری وقتی هورمون های بیشتری آزاد می شوند. اما بعد از یائسگی، زمانی که استروژن دیگر تولید نمی شود، تومورها تمایل به کاهش و حتی ناپدید می شوند.

فیبروم ها معمولا هنگامی که پزشک شما انجام معاینه لگنی را انجام می دهند، تشخیص داده می شود و در رحم توده ها را احساس می کند. برای تشخیص دقیق ، CT اسکن یا یک سونوگرافی نیاز است. در اکثر موارد این تومورها بدون علائم هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند و در مواردی با درد لگن و خونریری همراه است.زنانی که تمایل به بارداری دارند باید قبل از بارداری به درمان قطعی اقدام کنند.

چه افرادی ریسک بالا ابتلا به فیبروم رحم دارند؟

افادی دارای شرایط و ویژگی هایی هستند که ریسک ابتلا به فیبروم رحمی در آن ها بالاست. زنانی که در معرض خطر بیشتری هستند عبارتنداز:

 1. زنان باردار
 2. سابقه خانوادگی فیبروم
 3. ۳۰ سال یا بالاتر
 4. نژاد آفریقایی آمریکایی
 5. زنان با وزن زیاد

اگر دارای شرایط و ویژگی های فوق هستید، لازم است تا به صورت مرتب با مراجعه به بهترین آزمایشگاه، آزمایش های مربوطه را انجام دهید و در صورت بروز عازضه، اقدامات درمانی را آغاز کنید.

درمان:

درمان به شدت و علت اصلی درد شما بستگی دارد. اگر عفونت ناحیه لگن یا PID یا عفونت های مقاربتی (STI) باعث درد شما شوند ، پزشک برای پاک کردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند.

پزشک شما ممکن است داروهایی را نیز تجویز کند که شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs):  مانند ،ایبوبروفن

سایر داروهای تسکین دهنده درد:  این شامل گزینه های بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا داروهای ضد درد قوی تر است.

داروهای ضد افسردگی: داروهای ضد افسردگی گاهی اوقات برای کم کردن برخی از تغییرات خلقی مرتبط با PMS تجویز می شوند.

در مواردی که داروها تاثیر نداشته باشد و درد و سایر علامات باشند،  باید با انجام عمل جراحی برداشته شود. عمل جراحی خارج سازی فیبرومها ساده است و عوارض خاصی ندارد.

 

در انتها

بهترین زمان برای آغاز درمان و رسیدن به درمان قطعی با کمترین عوارض، تشخیص به موقع بیماری است. شما می توانید با استفاده از یک روتین و عادت برای سلامتی بدن خود، بیمار ها و عارضه های مختلف در بدن خود را با موقع تشخیص دهید. با مراجعه به یک آزمایشگاه معتبر و دقیق، آزمایش های لازم را انجام دهید و این آزمایش ها را در دوره های شش ماهه یا حداقل سالیانه تکرار کنید، تا نسبت به سلامتی بدن خود آگاهی داشته باشید.

ما در این مقاله سعی کردیم آگاهی مختصر اما مفیدی را در مورد بیماری تومور خوش خیم رحم یا فیبروم رحم در اختیار شما قرار دهیم.

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

18 + بیست =