غربالگری دوران بارداری

غربالگری-دوران-بارداری

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری ، شامل تست هایی است که جهت تعیین هر گونه مشکل و اختلالی که بر روی مادر و جنین تاثیر می گذارند، انجام می شود. اختلالاتی مانند سندرم داون، بیماری های عفونی و یا ناهنجاری های فیزیکی.

این قبیل تست ها و غربالگری ها میزان و درصد احتمال ابتلا به مشکلات و اختلالات در آینده را نیز نشان می دهند.

غربالگری دوران بارداری شامل چه مواردی می شود ؟

تست های غربالگری عمدتا شامل سونوگرافی، آزمایش خون و یا هر دو تست می باشند. سونوگرافی به تشخیص ناهنجاری های فیزیکی کمک می کند. آزمایش خون نیز هر گونه احتمال ابتلا به اختلالات ارثی مانند کم خونی داسی شکل و یا تالاسمی و هم چنین ابتلا به عفونت هایی مانند ایدز، سیفلیس و هپاتیت B را نشان می دهد.

تست های غربالگری دوران بارداری هیچ گونه خطری را برای جنین به همراه ندارند، تنها ممکن است در صورت تشخیص ناهنجاری، تصمیم برای والدین کمی سخت شود. به عنوان مثال، در صورت تشخیص سندرم داون، تصمیم به انجام تست های تشخیصی بیشتر مانند تست آمنیوسنتز سخت خواهد شد، چراکه احتمال سقط جنین در این تست بالا می باشد.

مثبت بودن نتیجه تست های تشخیصی بدین معنا است که والدین باید تصمیم به ادامه بارداری و یا پایان آن بگیرند.

آزمایشگاه تشخیص پزشکی سیمرغ، با استفاده از توان علمی و تجربه ی بلند مدت اساتید صاحب نظر روماتولوژی با مجموعه کاملی از تست های تشخیصی برای انواع آزمایشات را فراهم کرده است ،همچنین امکان تشخیص دقیق و به موقع برای این آزمایشگاه خوب در تهران وجود دارد و آماده ی همکاری با متخصصین در این زمینه می باشد. راه های ارتباطی با آزمایشگاه تشخیص پزشکی سیمرغ 021-66426891 می باشد، همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تست های غربالگری بارداری چه زمانی انجام می شوند؟

تست های سه ماهه اول بارداری ، از هفته دهم انجام می شوند، تست هایی مانند آزمایش خون و سونوگرافی.

تست های سه ماهه دوم، از هفته چهاردهم تا هجدهم بارداری انجام می شوند و مواردی هم چون اختلالات لوله عصبی نیز برررسی می گردد.

تست های غربالگری در هر زمان از بارداری انجام می شوند.

این تست ها کم خونی داسی شکل و یا تالاسمی، قبل از هفته دهم بارداری انجام می شوند. این در حالی است که باید نسبت به انجام تست های HIV، هپاتیت ب و سیفلیس، هر چه زودتر و اوایل بارداری اقدام شود.

آزمایش خون نباید تا زمان انجام اسکن به تعویق بیفتد. غربالگری و بررسی هر گونه ناهنجاری، اواسط بارداری و هفته هجدهم تا بیست و یک بارداری انجام خواهد شد.

غربالگری-دوران-بارداری

غربالگری-دوران-بارداری

آیا تست های غربالگری نتایج قطعی را نشان می دهند؟

جواب این سوال به این موضوع بستگی دارد که شما تست را برای مشخص شدن چه موضوعی انجام می دهید.

درصد صحت و درستی تست هایی مانند HIV، هپاتیت ب و سیفلیس، بسیار بالاست و نشان می دهد که  واقعا آلوده به عفونت هستید یا خیر. در صورتی که جواب تست مثبت باشد، تست ها و معاینات بیشتری انجام می شود تا بهترین گزینه درمان برای مادر در نظر گرفته شود.

اما غربالگری سندرم هایی مانند سندرم داون، تنها شانس ابتلای نوزاد به این سندرم ها را نشان می دهد. در صورتی که احتمال ابتلا به سندرم داون بالا باشد، تست تشخیصی بیشتری تجویز خواهد شد.

اجباری به انجام تست های غربالگری نیست و این تصمیمی است که با مشورت پزشک گرفته می شود.

Source: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/screening-tests-abnormality-pregnant/

1دیدگاه
  • اشتراک: غربالگری دوران بارداری – موسسه آموزشی پژوهشی فام

درج دیدگاه شما

18 − 13 =