عوارض ابتلا به پره اکلامپسی

عوارض ابتلا به پره اکلامپسی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها لازم است تا نسبت به آن بیماری به آگاهی کاملی برسیم.  ما در این مقاله سعی داریم به بخش سوم معرفی بیماری پره اکلامپسی، فشار خون بالا در دوران بارداری بپردازیم.

شما با مطالعه این سه مقاله می توانید به آگاهی جامعی نسبت به این بیماری برسید و برای درمان و پیشگیری از آن اقدام کنید.

پاتوفیزیولوژی پره اکلامپسی

پره کلمپسی سبب بروز عوارضی نظیر مشکلات مغزی، عقب ماندگی در رشد جنین و عوارض ناشی از اختلال در روند رشد جنین می شود.

مطالعات اخیرا نشان داده اند که  پره کلمپسی می تواند در آینده سبب ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی در مادر شود. اخیرا یک متا آنالیز نشان داده است که بارداری همراه با پره کلمپسی می تواند سبب افزایش 4 برابری در احتمال ابتلا به فشارخون بالا و افزایش   2 برابری دراحتمال ابتلا به تروبوآمبولی وریدی و حملات قلبی شود.

 

اقدامات پیشگیرانه برای فشارخون

حتی اگر تعداد سالمی داشته باشید، باید اقدامات پیشگیرانه ای را برای حفظ فشار خون خود در محدوده طبیعی انجام دهید. این امر به شما در جلوگیری از فشار خون بالا یا بیماری قلبی کمک می کند.

 

اقدامات پیشگیرانه زیر می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند:

 

 1. مصرف سدیم خود را کاهش دهید. در حالت ایده آل، نباید بیش از 2300 میلی گرم در روز سدیم مصرف کنید. بزرگسالان مبتلا به فشارخون بالا باید میزان مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم اضافه کنند.
 2. نمک را به مواد غذایی اضافه نکنید که باعث افزایش کل سدیم شما می شود.
 3. محدود کردن غذاهای فرآوری شده بسیاری از این غذاها در مقادیر خفیف غذایی نیز کم هستند و همچنین در سدیم زیاد است.
 4. مصرف کافئین خود را کاهش دهید. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا حساسیت کافئین در خواندن فشار خون شما نقش دارد یا خیر.
 5. تمرین بیشتر پایداری در حفظ فشار خون سالم ضروری است. بهتر است هر روز 30 دقیقه تمرین کنید و نه چند ساعت فقط در آخر هفته ها.
 6. حفظ وزن سالم یا در صورت لزوم از دست دادن وزن. از دست دادن حتی 10 پوند می تواند بر روی خواندن فشار خون شما تأثیر بگذارد.
 7. سطوح استرس خود را مدیریت کنید. تمرین متوسط، یوگا، و حتی جلسات مدیتیشن 10 دقیقه ای می تواند کمک کند.
 8. مصرف الکل خود را کاهش دهید. بسته به موقعیت شما، ممکن است لازم باشد نوشیدن را به طور کامل متوقف کنید.
 9. ترک سیگار یا جلوگیری از آن.

با گذشت زمان، پیشگیری بیشتر اهمیت پیدا می کند. با توجه به AHA، فشار سیستولیک هنگامی که شما بیش از 50 سال سن داشته باشد، خسته شده اید. برخی از شرایط بهداشتی مانند دیابت نیز ممکن است نقش داشته باشند. با پزشک خود در مورد چگونگی مدیریت سلامت کلی خود برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون صحبت کنید.

 

 

عوارض بالینی پره اکلامپسی

هر چقدر در یک خانم باردار پره اکلامپسی شدیدتر و زودتر در دوران بارداری اتفاق بیافتد خطر آن برای مادر و جنین بیشتر خواهد بود.

عوارض پره اکلامپسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • محدودیت رشد جنین : پره اکلامپسی بر روی شریان هایی که خون را به جفت منتقل می کنند، تاثیر می گذارد. اگر جفت خون نداشته باشد، ممکن است کودک شما خون و اکسیژن نامناسب و مواد مغذی کمتری دریافت کند. این می تواند منجر به رشد آهسته ای به نام محدودیت رشد جنین، وزن کم هنگام تولد یا زایمان زودرس شود.
 • زایمان زودرس : اگر پره اکلامپسی با ویژگی های شدید داشته باشید، ممکن است نیاز به زایمان زود هنگام داشته باشید تا زندگی شما و کودک شما را نجات دهید. نارسایی می تواند منجر به تنفس و سایر مشکلات برای کودک شما شود. ارائه کننده خدمات بهداشتی شما به شما کمک خواهد کرد که زمان مناسب برای تحویل شما را بدانید
 • جدا شدن جفت: پره اکلامپسی خطر ابتلا به کنده شدن جفت را افزایش می دهد، وضعیتی که جفت آن از دیواره داخلی رحم شما قبل از زایمان جدا شده است. کنده شدن جفت می تواند باعث خونریزی شدید شود که می تواند برای شما و کودک شما خطرناک باشد.
 • خطر ابتلا به سندرم HELLP: که خلاصه شده همولیز(H) (تخریب گلبول های قرمز)، افزایش آنزیم های کبدی(EL) و شمارش پلاکت های پائین (LP) است – سندرم فرم شدید تر پره اکلامپسی است و می تواند به سرعت برای شما و نوزاد شما تهدید کننده زندگی باشد. علائم سندرم HELLP عبارتند از تهوع و استفراغ، سردرد و درد شکمی بالا سمت راست. سندرم HELLP به ویژه خطرناک است، زیرا این آسیب را به سیستم های مختلف بدن منتقل می کند. در موارد خاص، ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود، حتی قبل از اینکه فشار خون بالا تشخیص داده شود یا ممکن است بدون هیچ گونه نشانه ای ایجاد شود.
 • اكلامپسی: وقتی پره اکلامپسی کنترل نمی شود، اکلامپسی – که اساسا پره اکلامپسی و تشنج است – می تواند توسعه یابد. پیشآگهی  تشخیص اینکه پره کلامپسی در کدام بیماران انقدر شدید هست که منتهی به اکلامپسی شود بسیار مشکل است . اغلب، علائم و نشانه های هشدار دهنده ای برای پیش بینی اکلامپسی وجود ندارد. از آنجا که اکلامپسی می تواند پیامدهای جدی برای مادر و نوزاد داشته باشد، تحویل بدون توجه به دوران بارداری ضروری است.
 • آسیب های سایر اندامهای حیاتی: پره اکلامپسی ممکن است به آسیب به کلیه، کبد، ریه، قلب یا چشمها منجر شود و ممکن است باعث سکته یا آسیب مغزی شود. میزان آسیب به سایر اعضای بدن بستگی به شدت پره اکلامپسی دارد.
 • بیماریهای قلبی عروقی: داشتن پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و قلب (قلب و عروق) را در آینده در خانم باردار را افزایش دهد. خطر ابتلا به پره اکلامپسی بیش از یک بار و یا زایمان زودرس شما حتی بیشتر است. برای به حداقل رساندن این خطر، پس از زایمان سعی کنید وزن مطلوب خود را حفظ کنید، انواع میوه ها و سبزیجات را بخورید، ورزش کنید و سیگار نکشید.

 

پیشگیری

محققان همچنان به مطالعه راه های پیشگیری از پره اکلامپسی ادامه می دهند، اما تا کنون هیچ پاسخ روشن نگرفته اند. خوردن نمک کمتر، تغییر دادن فعالیت های شما، محدود کردن کالری، یا مصرف سیر یا روغن ماهی خطر شما را کاهش نمی دهد. افزایش مصرف ویتامین های C و E برای شما مفید نبوده است. برخی مطالعات ارتباط بین کمبود ویتامین D و افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی را گزارش کرده اند. اما در حالی که برخی مطالعات نشان داده اند که ارتباط بین مصرف مکمل های ویتامین D و خطر ابتلا به پره اکلامپسی کمتر است، بعضی دیگر برای برقراری ارتباط موفق نبودند.

در موارد خاص، شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی با:

آسپرین با دوز کم:  در صورت بروز برخی از عوامل خطر، از جمله سابقه پره اکلامپسی با ویژگی های شدید، پره اکلامپسی در نتیجه زایمان زودرس، پرفشاری مزمن یا سابقه بیماری کلیه، پزشک شما ممکن است یک روزانه آسپیرین با دوز کم – بین 60 تا 81 میلی گرم را پیشنهاد کند – دیر در سه ماهه اول شما.

مکمل کلسیم:  در بعضی از جمعیت زنان کمبود کلسیم قبل از بارداری – و کسانی که کلسترول کافی در طول بارداری را از طریق رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند – ممکن است از مکمل های کلسیم برای جلوگیری از پره اکلامپسی استفاده کنند. مهم نیست که بدون استفاده از داروها، ویتامین ها یا مکمل ها بدون صحبت با پزشک خود، از داروهای دیگر استفاده نکنید.قبل از اینکه باردار شوید، به خصوص اگر پیش از این پره اکلامپسی داشته باشید، ایده خوبی است که سالم باشد. از دست دادن وزن اگر نیاز دارید، اطمینان حاصل کنید که شرایط دیگری مانند دیابت به خوبی مدیریت می شود. هنگامی که باردار هستید مراقبت از خود و فرزندتان را از طریق مراقبتهای اولیه و منظم قبل از زایمان مراقبت کنید. اگر پره اکلامپسی در اوایل تشخیص داده شود، شما و دکتر شما می توانند برای جلوگیری از عوارض و انتخاب بهترین ها برای شما و کودک شما با هم کار کنند.

 

 

بحث درمان دارویی در پره اکلامپسی

هنگامی که پره اکلامپسی با عوارضی مثل تشنج میابد، آن را اکلمسی نامیده می شود. اکلامپسی نادر است و در میزان کمتر از 1٪ از بیماران مبتلا به پره اکلامپسی اتفاق می افتد و ممکن است در غیاب پره اکلامپسی اتفاق بیافتد. اکثر موارد اکلامپسی در سه ماهه سوم بارداری یا در 48 ساعت اول پس از زایمان رخ می دهد. با این حال، موارد نادر گزارش شده است قبل از 20 هفته بارداری و تا 23 روز بعد از زایمان رخ می دهد. جدول 1 خلاصه ای از طبقه بندی فشار خون بالا در دوران بارداری را ارائه می دهد.

 

 

پرفشاری خون مزمن ممکن است در بیماران قبل از 20 هفته بارداری با یا بدون پروتئینوری وجود داشته باشد. افزایش یا شروع پروتئینوری جدید، افزایش شدید فشارخون در فشار خون یا ایجاد HELLP (همولیز، افزایش آنزیم های کبدی و شمارش پلاکت های پائین) در این زمان به عنوان پره اکلامپسی به عنوان فشار خون مزمن مطرح می شود.

 

 

در موارد پرفشاری مزمن یا خفیف، متدیلوپای خوراکی ممکن است به صورت سرپایی در نظر گرفته شود. استفاده از آن در شرایط حاد اورژانس فشار خون بالا محدود است. Methyldopa ممکن است در ترکیب با یا به عنوان جایگزین برای Labetalol خوراکی یا Nifedipine در بیماران مبتلا به فشار خون شدید استفاده می شود.

Hydralazine

هیدرازین داخل وریدی یک وازودیلاتور عروق است که برای موارد اضطراری مرتبط با حاملگی موثر است. شروع فعالیت 10-20 دقیقه است. دوز توصیه شده هیدرازین هیدروکلراید 10-5 میلی گرم (i.v. یا i.m.) هر 15 دقیقه تا حداکثر دوز 30 میلی گرم i.m. یا 20 میلی گرم i.v. اگر بیمار پس از 20 دقیقه تغییر فشار خون را تجربه نکند، باید یک عامل جایگزین در نظر گرفت. شایعترین عارضه جانبی مصرف هیدرازین، هیپوتانسیون غیر قابل پیش بینی است که ممکن است ناشی از تغییرات دارویی زایی فرد در متابولیسم دارو باشد که شامل استیلاسیون سریع یا آرام است. اداره i.v. هیدرازین ممکن است در ناحیه مراقبت غیرمتعارف رخ دهد اگر بیمار از نزدیک تحت نظارت باشد. پزشکان باید در مورد تحمل آنها هشدار داده شود. سایر عوارض جانبی رایج عبارتند از: واژینال رفلکس، انقباض جفتی، سردرد، تب، تپش قلب، سکته مغزی، درد اپی گاستریک و احتباس مایعات.

 

ا

میداواریم با مطالعه سه مقاله پره اکلامپسی اطلاعات جامعی در مورد این بیماری در دوران بارداری بدست آورده باشید. ما دراین مقاله تلاش کردیم نکات علمی روز دنیا را با ترجمه مقالات علمی معتبر در اختیار شما قرار دهیم.

شما می توانید با مراجعه به بهترین آزمایشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید و آزمایش های مربوط به خود را انجام دهید.

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

دوازده + 10 =