تستهای آزمایشگاهی مربوط به کبد چرب

تستهای آزمایشگاهی مربوط به کبد چرب

کبد به عنوان دومین اندام بزرگ بدن دارای نقش حیاتی در سوخت و ساز بدن است. بنابراین هرگونه آسیبی به کبد می تواند فرد را دارای مشکلات عدیده ای نماید.

یکی از شایع ترین آسیب های کبدی ناشی از بیماری، کبد چرب است که به دلیل سبک زندگی کم تحرک، مصرف غذاهای آماده و چرب در جهان، امروزه یک مشکل جدی محسوب می شود.

 

نشانه های ابتلا به کبد چرب

یکی از مهم ترین مشکلات ابتلا به کبد چرب این است که این بیماری فاقد علامت و یا علامت غیر اختصاصی است. به همین دلیل توسط عموم مردم جدی گرفته نمی شود و موجب عدم مراجعه به موقع برای درمان به پزشک می شود. علام و نشانه ها تا زمانی که به کبد آسیب وارد شود ظاهر نمی شود و در نهایت ابتلا به کبد چرب با علائمی نظیر:

 • احساس ضعف
 • احساس خستگی
 • کاهش وزن
 • بی اشتهایی
 • درد شکمی

بروز پیدا می کند. در صورتی کبد چرب تا نارسایی کبد و سیروز یا التهاب شدید کبدی پیشرفت کند، نشانه های زیر را به همراه دارد.

 • شکم متورم و پر از مایع شده
 • زردی پوست و چشم
 • گیجی
 • خونریزی راحت‌تر و سریع

البته از آنجا که سیر این بیماری مزمن است، شاید سال‌ها طول بکشد تا منجر به ایجاد سیروز کبدی (جایگزینی سلول‌های کبدی با سلول‌های فیبروز) و در نهایت نارسایی کبد شود. بنابراین به اینکه اکنون مشکل چندان جدی ندارید نباید دلخوش باشید‎.

یکی از مواردی که می تواند به تشخیص سریع این عارضه کمک نماید چکاپ سالانه می باشد که افراد چاق و کم تحرک لازم است انجام این چکاپ ها را جدی بگیرند.

 

کبد چرب بیشتر در خانم ها دیده می شود یا آقایان؟

شیوع بیماری کبد چرب در آقایان دو برابر خانم‌هاست. اما با افزایش سن، میزان شیوع در خانم‌ها به آقایان نزدیک می‌شود، به خصوص پس از یائسگی.

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب

همیشه پیشگیری بهترین، ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای درمان بوده است. برای پیشگیری و درمان این بیماری یک راهکار ساده وجود دارد و آن هم ورزش و جلوگیری از چاقی و افزایش وزن است.

علت ابتلا به کبد چرب

در زمان ابتلا به بیماری یکی از سوال هایی که مطرح می شود این است که چرا به آن مبتلا شده اید. مهمترین دلایل ابتلا به کبد چرب شامل موارد زیر است:

 • مصرف الکل
 • چاقی
 • ۳-سوء تغذیه
 • مصرف مواد شیمیایی سمی

آیا کبد چرب نتایج آزمایش قند و چربی را تحت تاثیر قرار میدهد؟

شانس ابتلا به کبد چرب در افراد چاق و دارای فشار خون بالا که در آزمایشهای روتین دارای میزان بالای تری گلیسیرید TG ویا کاهش HDL هستند، که در مدت زمان یکسال کاهش نداشته اند بسیار بالاست. این افراد باید تست های آزمایشگاهی کبد چرب بدهند و با نظر پزشک اقدام به کاهش وزن و کنترل وضع موجود کنند.

ریسک فاکتورهای ابتلا به کبد چرب

یکی از مهم ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به کبد چرب مصرف الکل است. آمارهای علمی نشان می دهند که حدود ۵۰ درصد افرادی که دارای کبد چرب به علت مصرف الکل هستند در نهایت به سیروز کبد مبتلا می شوند. اما احتمال ابتلا به سیروز کبدی در افراد چاق (غیر مصرف کننده الکل) که دچار کبد چرب هستند حدود ۱۷ درصد است.

 

تست و آزمایش کبد چرب

برای آزمایش های سالیانه مربوط به کبد چرب لازم است چه تست هایی انجام شود؟ برای چکاپ سالانه بهتر است که تست های بیوشیمایی زیر که تستهای متداولی هستند انجام شوند:

 1. آنزیمهای کبدی SGOTوSGPT: میزان ایندو آنزیم بسیار بالا میرود (حدود ۲ تا ۳ برابر حد نرمال) ,معمولا SGPT>SGOTاست.
 2. آنزیم آلکالن فسفاتاز ALP)) این آنزیم نرمال است گاهی میتواند بالا رود که بعلت انسداد صفرا در اثر کبد چرب است.
 3. میزان فریتین Ferritinو ،TIBC افزایش میابد(میزان فریتین چند برابر حدنرمال میشود)
 4. تستهای ویروسی کبدی مانند هپاتیت AوB منفی است.

 

در نتیجه

توصیه ما به شما این است که با داشتن زندگی پر تحرک، عادات غذایی مفید و عدم مصرف الکل به سلامت کبد خود کمک نمایید. چکاپ های سالیانه خود را جدی بگیرید و منتظر بروز نشانه و علامت نباشید. به بهترین آزمایشگاه در تهران مراجعه کنید و آزمایش های مربوط به کبد را انجام دهید تا با تشخیص به موقع با کم ترین عوارض ممکن به درمان قطعی برسید.

 

 

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

4 × دو =