بیماری‌های انعقادی و آنمی‌ها

بیماری‌های انعقادی و آنمی‌ها

اختــلالات انعقاد خون خــطر لخــته‌سازی خـون را در بدن افزایــش می‌دهند. به طور طبیعی، لخته شدن خون پس از آسیب، باعث توقف خونریزی می‌شود.

در افرادی که اختلالات انعقادی دارند، لخته‌ها ممکن است در بدن در جای غیرعادی مانند ورید یا شریان ایجاد شود. لخته‌های خون خطر سقط، حملات قلبــی، سکته‌های مغــزی و آمــبولی‌های ریــوی را افزایــش می‌دهند.

برخی از اختلالات لخته شدن خون ارثی است، مثل کمبود فاکتور V Liden. وضعیت‌هایی مثل لوپوس، اختلالات مغز استخوان و برخی سرطان‌ها  ممکن است باعث ایجاد اختلالات انعقادی شود. با توجه به اهمیت تست‌های انعقادی در بیماری‌های کبدی، قلبی- عروقی، زنان و سقط‌های مکرر، آزمایشگاه تشخیص پزشکی سیمرغ اقدام به آماده سازی پانل جداگانه‌ای تحت عنوان پانل انعقادی با تست‌های شاخص بررسی جهش‌های نقطه‌ای در فاکتور ۵، ۱۰، ۱۳ ، فیبرینوژن β و پروترومبین نموده است.

کم‌خونی به علت نقص در ساخت سلول‌های قرمز یا هموگلوبین و یا از بین رفتن آن‌ها ایجاد می‌شود. کم‌خونی می‌تواند به‌صورت موقت یا طولانی‌مدت باشد و در طیف وسیعی از خفیف تا شدید می‌تواند اتفاق بیفتد.

درمان کم‌خونی که با تشخیص سریع و درست آن اتفاق می‌افتد؛ می‌تواند  فرد را از ابتلا به عوارضی چون بیماری‌های قلبی و … محافظت نماید.

1دیدگاه
  • سولماز

    سلام سوالی داشتم اینکه آیا ایدز با ترشحات هم انتقال پیدا می کنه و اینکه اولین علائمی نشون دهنده ایدز چیست؟

    شهریور ۱۲, ۱۳۹۷ پاسخ

درج دیدگاه شما

5 × 1 =