اتوایمنی

اتوایمنی

بیماری خودایمن بیماری است که توسط سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول‌ها و بافت‌های خودی ایجاد می‌شود و بر اساس نوع بافتی که مورد حمله قرار گرفته است ممکن است یک ارگان خاص و یا چند ارگان را بصورت منتشر (سیستمیک) درگیر کند.

بیش از ۸۰ نوع بیماری خودایمن وجود دارد که برخی از آن‌ها علائم مشابه دارند. با توجه به افزایش گسترده شیوع ابتلا به بیماری‌های خودایمن در حوزه های مختلف روماتولوژی، نفرولوژی، اورولوژی، مغز و اعصاب، گوارش، پوست، چشم، زنان و ناباروری، دندانپزشکی و… استفاده از روش‌های دقیق آزمایشگاهی جهت تشخیص صحیح و افتراقی بیماری‌های خودایمن، بسیار ضروری است. لذا آزمایشگاه تشخیص پزشکی سیمرغ، با بهره‌گیری از متخصصین مجرب و استفاده از جدیدترین روش‌های تشخیصی و امکانات آزمایشگاهی توانسته است پانل‌های تشخیص انواع بیماری‌های خودایمن را راه‌اندازی نماید.

از جمله آن‌ها میتوان به تکنولوژی جدید EUROLINE  جهت تشخیص طیف گسترده‌ای از آنتی‌بادی‌های اختصاصی ضد آنتی‌ژن‌های شناخته شده در بیماری‌های خودایمن اشاره نمود، مانند پروفایل ۱۶ یا ۲۳ آنتی‌ژنی تست ANA که بررسی همزمان ۱۶ یا ۲۳ نوع اتوآنتی‌بادی علیه انواع آنتی‌ژن‌های هسته با دقت و صحت نزدیک به ۱۰۰ درصد را امکان‌پذیر ساخته است.  براساس تجارب این آزمایشگاه در برخی موارد که تست‌های روتین، جواب ANA را منفی نشان داده‌اند تست ۱۶ یا ۲۳ تایی آنتی بادی علیه یکی از آنتی‌ژن‌های هسته را مثبت نشان داده‌است.

بدون نظر

درج دیدگاه شما

شانزده − 3 =