آزمایشات قبل ازدواج

آزمایشات قبل از ازدواج

یکی از مهم ترین قسمت های زندگی هر فردی، بخش انتخاب همسر و ازدواج است.  بعد از شناخت اولیه و انتخاب همسر لازم است تا از شما و همسر آینده شما آزمایشاتی گرفته شود.

علم پزشکی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی ناشی از روابط جنسی و به دنیا آمدن فرزندان با معلولیت ذهنی و جسمی به کمک آمده است پس انجام این آزمایشات بسیار ضرورت دارد.

آیا می دانید آزمایش های قبل از ازدواج شامل چه آزمایش هایی می شود؟ شرایط انجام این آزمایش ها به چه صورت است؟

ما در این مقاله سعی داریم پاسخی جامع به این سوالات ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چرا انجام آزمایشات قبل ازدواج ضروری است؟

آزمایش های قبل ازدواج فقط محدود به آزمایش های خیلی ساده و پیش پا افتاده نیست. انجام این آزمایشات می تواند تصویر روشنی از آینده ی شما و شخص مقابلتان را پیش روی شما قرار دهد. این آزمایشات به شما کمک می کند تا بدانید در صورت تولد فرزندتان چه مسائلی پیش روی شما قرار می گیرد.  بخشی از آزمایشات قبل از ازدواج مربوط به پیشگیری از تولد فرزندان با نقص عضو و مشکلات جسمی و ذهنی است که با انجام آزمایش می توان به این نتیجه رسید که آیا این دو شخص می توانند فرزندان سالمی داشته باشند یا خیر؟

مراحل آزمایشات قبل از ازدواج

در ابتدا زوجین با در دست داشتن معرفی نامه از محضر ثبت ازدواج به آزمایشگاه مراجعه می کنند. با این معرفی نامه به آزمایشگاه مورد نظر مراجعه می کنید. سپس از شما چند آزمایش با اهداف مختلف گرفته می شود که نمونه ادرار و خون شما مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش ادرار شما برای گزارش و تست عدم اعتیاد شما گرفته می شود. برای گرفتن نمونه، شما در اتاقی مجهز به دوربین مدار بسته قرار می گیرید تا امکان تقلب وجود نداشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای آزمایشات قبل از ازدواج

برای انجام آزمایشات قبل از ازدواج ضروری است تا مدارکی را به همراه داشته باشید. این مدارک بسیار ساده هستند تا در اسرع وقت آزمایش مورد نظر از شما گرفته شود:

 1. معرفی نامه از دفترخانه برای مراجعه به آزمایشگاه
 2. مدارک شناسایی (شناسنامه-کارت ملی) آقا و خانم. ارائه مدارک شناسایی پدر دختر خانم الزامی است.
 3. ارائه عکس 4*3 از آقا و خانم.

انواع آزمایشات قبل از ازدواج

در زمان انجام آزمایشات قبل از ازدواج ضروری است تا از شما نمونه های متفاوتی تهیه شود.

 • واکسن کزاز

اولین پرسش برای انجام آزمایشات قبل از ازدواج آخرین باری است که واکسن کزاز را زده اید. در صورتی که بیش از ده سال از تزریق واکسن کزاز گذشته باشد در آزمایشگاه اقدام به تزریق واکسن کزاز می کنند. این واکسن برای خانم ها تجویز می شود.

 • آزمایش خون

آزمایش خون برای آزمایش ابتلا به هپاتیت،تالاسمی انجام می شود. تالاسمی به دو دسته ی مینور و ماژور تقسیم می شود که ابتلا دو طرف به این تالاسمی می تواند ازدواج شما را به خطر بیندازد. در آزمایش های قبل از ازدواج، آزمایش بیماری های عفونی و ویروسی که از طریق روابط جنسی انتقال می یابد گرفته می شود مانند ایدز،هپاتیت B,C

 • آزمایش ادرار

دریافت نمونه از ادرار شما در آزمایشات قبل ازدواج به منظور کسب گواهی عدم اعتیاد است. این آزمایش مربوط به خانم و آقا می باشد.

شرایط لازم برای آزمایشات قبل ازدواج

برای انجام آزمایشات قبل از ازدواج برای تست عدم اعتیاد حتما ناشتا باشید.

یک هفته قبل از انجام آزمایشات عدم اعتیاد حتما از مصرف قرص های حاوی کدئین،ویتامین ب کمپلکس اجتناب کنید. در صورت مصرف داروی خاصی حتما پزشک خود را مطلع کنید.

آزمایش قبل ازدواج شامل چه مواردی است؟

اگر بخواهیم به صورت جزئی آزمایشات قبل از ازدواج را بررسی کنیم و لیستی از آزمایش ها ارائه دهیم شامل موارد زیر است:

 • آزمایش بیماری های قابل انتقال قبیل ایدز، هپاتیت B,C
 • آزمایش بیماری های ژنتیکی که قابل انتقال به فرزندان است مانند تالاسمی، هموفیلی
 • آزمایشات تالاسمی به دلیل تاثیر مستقیمی که روی فرزندان می گذارد مورد بررسی قرار می گیرد. به طور مثال اگر مادر و پدر مبتلا به تالاسمی مینور باشند 25% احتمال تولد فرزند با تالاسمی ماژور وجود دارد.
 • آزمایش عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • آزمایش بیماری های مقاربتی و عفونی از قبیل سیفلیس، سوزاک، زگیل تناسلی

 

هزینه ی آزمایش قبل ازدواج

برای برآورد هزینه ی آزمایشات قبل از ازدواج ضروری است تا میزان آزمایشات شما مشخص شود. اگر آزمایش قبل از ازدواج شما فقط محدود به آزمایش خون و ادرار باشد هزینه ی ناچیزی دارد که بین آزمایشگاه های مختلف متغیر است. اما در صورت انجام آزمایش های ژنتیک، هزینه ی آزمایش ها به بالای یک میلیون تومان می رسد.

بهترین مرکز انجام آزمایشات قبل ازدواج

لازم است برای انجام آزمایشی با این میزان اهمیت به بهترین مرکز آزمایشگاه مراجعه کنید که دارای تجهیزات دقیق و کاملی باشد تا از صحت و سقم جواب های به دست آمده اطمینان داشته باشید. برای انتخاب بهترین آزمایشگاه در تهران تحقیقات کافی داشته باشید. میزان شهرت و شناخته شده بودن آزمایشگاه، قدمت آزمایشگاه و میزان رضایت مراجعین می تواند فیلتر مناسبی برای انتخاب آزمایشگاه مناسب باشد.

 

ممکن است در جواب آزمایش های بدست آمده با جوابی مواجه شوید که چندان برایتان خوشایند نباشد. ازدواج با فردی که ممکن است هیچ وقت. نتوانید فرزند سالمی داشته باشید یک ریسک بزرگ است. در این لحظه لازم است احساسات را کنار بگذارید و کاملا عاقلانه تصمیمی بگیرید که دو طرف از آن سود ببرند و سالهای بعد پشیمانی به همراه نداشته باشد.

 

 

 

بدون نظر

درج دیدگاه شما

سیزده − هشت =